Aktuality

Mezinárodní seminář „Cyklodoprava v době post-covidové“ v Praze ukázal nové trendy v cyklodopravě v ČR a v Evropě

Nadace Partnerství ve spolupráci s hl. m. Prahou a spolkem AutoMat uspořádala s finanční podporou projektu "Mobility change, not climate change (Cyclurban+)" odborný mezinárodní seminář představující trendy v rozvoji městské dopravy v době pandemie a po ní. Dalším z témat bylo využití dat ze sčítačů a městských auditů pro rozvoj cyklodopravy v ČR i v zahraničí a také dynamicky se rozvíjející e-cargo logistika a disatribuce zásilek nákladními koly. 

Třicítka účastníků na místě a dalších 60 online z měst, krajů, neziskových organizací i cykloprůmyslu se sešlo 3. června 2020 v pražském CAMPu. V úvodu semináře představil náměstek primátora Prahy hl. m. Prahy pro dopravu Adam Scheinherr nárůst cyklodopravy v Praze (+38% v roce 2020) a investice do infrastruktury vč. parkování kol. Poté ředitel informačního centra OSN v Praze Michal Broža prezentoval iniciativu Valného shromáždění OSN s vyhlášením 3. června jako Světového dne jízdního kola. Zástupce Evropské cyklistické federace ECF Holger Haubold ve svém online vystoupení poukázal na vzestup cyklodopravy v evropských městech a též investic EU do cyklistické infrastruktury. Čerstvý průzkum "Změny dopravního chování Čechů během pandemie!" představila Hana Brůhová-Fotýnová z ústecké university UJEP. Zástupce Norského velvyslanectví Geir Bekkevold ukázal příklady dobré praxe v cyklodopravě během pandemie z Osla a Stavangeru. Návštěvnost TOP dálkových cyklotras ČR a typy technologií na sčítání cyklistů i pěších ve městech prezentoval Luboš Kala z Partnerství o.p.s., na kterého navázal zástupce Prahy David Horatius s pražskými technologiemi sčítání cyklistů. Nizozemská dopravní urbanistka Marjolein de Lange ukázala postup, jak zlepšit hlavní dopravní třídy ve velkých městech pro cyklisty na příkladu Amsterdamu. Dopolední blok zakončil Thomas Böhmer z německého cykloklubu ADFC s prezentací výsledků hodnocení podmínek pro cyklistiku z pohledu uživatelů kol z německých měst, na něhož navázal s obdobnou prezentací Michal Šindelář z Nadace Partnerství s výsledky "Cyklobarometru" 2020 z českých měst.

Odpoledne semináře bylo věnováno především nákladním kolům a městské logistice. Michal Šindelář, Daniel Duriš ze slovenské Cyklokoalície a Janus Tamm z Tartu prezentovali příklady dobré praxe z projektu Cyclurban+ a zkušenost s veřejnými půjčovnami kol z Brna, Bratislavy a Tartu. Zástupce hl. m. Prahy Róbert Sobčák představil Mikro depo Florenc - první cyklo-depo pro nákladní kola v Praze a perspektivy dalšího rozvoje městské cyklologistiky v Praze. O nákladních kolech a zkušenostech z jejich provozu při rozvážce zásilek po Praze mluvil i designer cargo kol Jiří Štrupl. Závěrečná prezentace Michaela Kauckého z Goteborgu shrnula současné trendy v cyklodopravě na příkladu švédských měst.

Světový den kol v Praze zakončila Světová cyklojízda v Praze, která za účasti 500 cyklistů a zástupců 5 evropských ambasád v Praze projela centrem města.

Celý seminář byl streamovaný, záznam i všechny prezentace ze semináře naleznete na webu.

493-21rn-(1).jpgFoto: Richard Nebeský

Projekt Cyclurban+ je součástí Evropské iniciativy na ochranu klimatu (EUKI) Spolkového ministerstva životního prostředí, ochrany přírody a jaderné bezpečnosti (BMU).


 

Fotogalerie
 • 13. 7. 2022
  Ukončení sezóny na cyklostezce B...

  Ukončení sezóny na cyklostezce Brno - Vídeň proběhne v sobotu ...

   
  20. 5. 2022
  Slavnostní otevření nového úseku...

  17.5.2022 se otevřel nový úsek cyklosezky Brno - Vídeň v Rebešovicí...

   
  Všechny aktuality
 • srpen 2022
  poútstčtsone
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  Všechny akce
 • Anketa
  Na kterou stezku Greenway letos vyrazíte? Na kterou stezku Greenway letos vyrazíte?
 • Pomáháme lidem, aby chránili a zlepšovali svoje životní prostředí.

  Jsme nejvýznamnější českou nadací podporující projekty udržitelného rozvoje.