Aktuality

Krajští koordinátoři se sešli k ustavení národní sítě cyklotras ČR v Plzeňském kraji

Pod patronátem Asociace krajů ČR se ve dnech 11. až 13. 10. uskutečnila porada pracovní skupiny ohledně ustavení sítě páteřních dálkových cyklotras ČR. Součástí setkání pořádaného v Hořehledech u Spáleného Poříčí byl i výjezd po dálkové cyklotrase 351 spojující Plzeň s Prahou přes Brdy. Mezi účastníky byli kromě krajských cyklokoordinátorů také zástupci Ministerstva dopravy a Ministerstva pro místní rozvoj, spolku Partnerství pro městskou mobilitu a Partnerství o.p.s.

Cílem všech zapojených organizací je vybudování ucelené a bezpečné sítě cyklostezek a dálkových cyklotras napříč republikou, což je součástí dokumentu CYKLOVIZE 2030. Tato síť definovaná ve spolupráci s kraji, obcemi a dalším partnery má v jednotlivých krajích a celém Česku urychlit rozvoj cyklodopravy a podpořit cykloturistiku. Prvním krokem k naplnění konkrétní podoby je sběr relevantních informací a vytvoření elektronické mapy investičních záměrů a realizovaných úseků cklotras v ČR, financovaných jak z národních zdrojů, tak i evropských fondů.

Na Mapu dálkových cyklotras ČR, která kromě infrastruktury znázorňuje i služby pro cyklisty a kterou pravidelně s podporou MMR již pátým rokem vydává Partnerství, o.p.s., tak naváže mapový podklad zachycující stávající i plánovanou infrastrukturu. Z prioritních 20 dálkových cyklotras ČR včetně evropské cyklotrasy EuroVelo a Greenways zatím není žádná celkově dobudovaná v bezmotorovém režimu, nejvíce se k tomuto cíli blíží Cyklostezka Bečva či Moravská a Labská stezka. „Podobně jako u našich sousedů v Německu (síť 10 páteřních cyklotras D-Netz) či v Rakousku (síť 9 páteřních národních a evropských cyklotras EuroVelo) je potřeba i v ČR vybudovat navazující síť bezpečných cyklotras sloužících jak pravidelné dojížďce do škol či zaměstnání, tak i kvalitní a bezpečnou infrastrukturu pro cykloturisty po vzoru evropských cyklotras EuroVelo jež jsou budovány a propagovány dle jednotné metodiky a musí splňovat kritéria na bezpečnost, návaznost na veřejnou dopravu, marketing a vybavení službami,“ říká koordinátor cyklotras EuroVelo a Greenways v ČR Daniel Mourek.

Fotogalerie
 • 13. 7. 2022
  Ukončení sezóny na cyklostezce B...

  Ukončení sezóny na cyklostezce Brno - Vídeň proběhne v sobotu ...

   
  20. 5. 2022
  Slavnostní otevření nového úseku...

  17.5.2022 se otevřel nový úsek cyklosezky Brno - Vídeň v Rebešovicí...

   
  Všechny aktuality
 • srpen 2022
  poútstčtsone
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  Všechny akce
 • Anketa
  Na kterou stezku Greenway letos vyrazíte? Na kterou stezku Greenway letos vyrazíte?
 • Pomáháme lidem, aby chránili a zlepšovali svoje životní prostředí.

  Jsme nejvýznamnější českou nadací podporující projekty udržitelného rozvoje.