Aktuality

Jak se dopravit na dálkové cyklotrasy u nás?

S KOLEM VLAKEM, CYKLO/BUSEM, LODÍ

Většina dálkových cyklotras v Česku je dobře napojena na železnici, i díky vysoké hustotě železničních tratí u nás s celkovou délkou cca 9.500 km. Tam kam železnice nejezdí, zajišťují přepravu speciální cyklobusy nebo mezinárodní autobusové linky a na řekách či jezerech pak přívozy příp. výletní lodě. V mezinárodní přepravě se uplatňují především dálkové a noční vlaky (EC a EN případně příhraniční linky především v Rakousku a Německu viz např. jízdenka Labe-Elbe na Labské stezce či Vltava-Dunaj Tiket na EuroVelo 7) a v nově i mezinárodní autobusové spoje. ČR je dobře propojena veřejnou dopravou nejen s okolními státy - přímé vlakové spojení s kolem je možné z/do Berlína, Mnichova, Drážďan, Hamburku, Vídně, Grazu, Linzu, Curychu, Basileje, Bratislavy, Košic, Žiliny či Varšavy, obdobně široká nabídka platí i pro mezinárodní autobusové linky společností jako např. RegioJet, Eurolines (kola musí být zabalena) či Flixbus (přeprava na nosiči za busem). Na lodích a přívozech v ČR můžete většinou přepravovat kolo za poplatek v závislosti na provozovateli služby.
 Informace o spojích naleznete na www.idos.cz

VLAK & KOLO – IDEÁLNÍ KOMBINACE: 
Téměř všechny vlaky ČD v ČR umožňují přepravu jízdního kola. U vlaků EuroCity či SuperCity je místo pro jízdní kolo nutno rezervovat předem. Bližší informace o vlakových spojích podél dálkových cyklotras v ČR získáte na tel. Českých drah +420 840 112 113 či www.cd.cz
Přeprava jízdních kol jako spoluzavazadlo
Je možná ve všech vlacích ČD ve vozech označených symbolem kola. Vlaky ČD s rozšířenou kapacitou pro přepravu jízdních kol jako spoluzavazadlo jsou v jízdním řádu v hlavičce vlaku rovněž označeny symbolem kola. 
Úschova během přepravy
Při využití služby úschova během přepravy si své jízdní kolo uložíte do služebního vozu nebo oddílu, kde je pak pod dohledem průvodčího. Do služebního vozu nebo oddílu si své kolo nakládá a vykládá každý cestující sám. Při přestupu na jiný vlak si překládku kola do dalšího vlaku také musí zajistit cestující sám. Hlavní výhodou služby Úschova během přepravy je, že si své kolo po dobu jízdy nemusíte hlídat (je pod dohledem průvodčího) a nemusíte si také hledat místo k sezení poblíž svého kola. Služba tedy funguje podobně jako úschovna na nádraží.
Služba úschova během přepravy je poskytována ve vlacích ČD, které jsou v jízdním řádu označeny symbolem kufru (případně kufru v kroužku nebo kufru v rámečku). Symbolem kufru je označen také služební vůz nebo oddíl, kde lze kolo nebo jiné zavazadlo uschovat.
Před uložením jízdního kola do úschovy během přepravy je třeba vždy odejmout všechny snadno odnímatelné součásti.
Rezervace místa pro jízdní kolo
U vybraných vlaků ČD je umožněna rezervace místa pro jízdní kolo (vlaky jsou v jízdním řádu označeny symbolem kola v kroužku). U některých vlaků je tato rezervace povinná (označení symbolem kola v rámečku). Do vlaků s povinnou rezervací místa pro jízdní kolo je nutné rezervaci zakoupit vždy předem u pokladní přepážky ČD nebo v e-shopu ČD (neplatí u mezinárodních vlaků, kde je nutné zakoupit jízdenku pro kolo u pokladny). Rezervaci pro jízdní kolo přepravované jako spoluzavazadlo lze zakoupit jako samotnou rezervaci pro jízdní kolo nebo jako místenku s rezervací místa pro jízdní kolo (místenka pro cestujícího a zároveň rezervace místa pro jízdní kolo). Tyto rezervace a místenky lze zakoupit pouze do vozů 2. třídy, ve kterých jsou vyhrazená místa pro přepravu jízdních kol pod dohledem cestujícího.
S kolem v pendolinu
Ve vlacích SC Pendolino je v omezeném množství umožněna přeprava jízdních kol jako spoluzavazadlo s povinnou rezervací místa pro jízdní kolo. Cena za rezervaci místa pro kolo je zahrnuta v ceně místenky SC.
S kolem v příhraničí
V příhraničí s Německem, Rakouskem, Slovenskem i Polskem můžete výhodně cestovat i s jízdním kolem, na vybraných relacích je např. přeprava kol nabízena zdarma.
Příklady výhodných přeshraničních jízdenek: www.cd.cz/typy-jizdenek/mezinarodni-jizdenky/
Labská stezka: Labe-Elbe jízdenka (Ústecký kraj a Sasko)
EuroVelo 4 – cyklostezka Ohře: EgroNet jízdenka
EuroVelo 7 – Vltavská cyklostezka: Vltava-Dunaj Tiket
EuroVelo 9, 13 – Brno – Vídeň: jízdenka EURegio
Cyklostezka Odra-Nia: EURO-Nisa Ticket

Přehled symbolů pro přepravu zavazadel
   rozšířená přeprava spoluzavazadel, především jízdních kol
    rozšířená přeprava spoluzavazadel, především jízdních kol; možnost rezervace místa pro jízdní kolo
  rozšířená přeprava spoluzavazadel, především jízdních kol; povinná rezervace místa pro jízdní kolo nebo místa pro cestujícího s jízdním kolem
    úschova během přepravy
    úschova během přepravy, možnost rezervace místa pro jízdní kolo
    úschova během přepravy, povinná rezervace místa pro jízdní kolo


BUS & KOLO
Přeprava jízdních kol
Je možná u vybraných dopravců na vnitrostátních či mezinárodních linkách jen v případě, že nehrozí poškození ostatních zavazadel a k přepravě jsou přijaty pouze v případě volné kapacity zavazadlového prostoru. Jízdní kola musí být složena a bezpečně zabalena do krabic a jsou přepravována za poplatek.
www.regiojet.cz
www.flixbus.cz
www.eurolines.cz

Cyklobusy
Většina cykloturistických oblastí nabízí i možnost přepravy kol speciálními cyklobusy díky podpoře jednotlivých krajů. Přepravu jízdních kol většinou zajišťují cyklobusy na vlečných zařízeních do horských oblastí a národních parků.
Příklady cyklobusů na Labské stezce:
v Ústeckém kraji - http://www.dpuk.cz/cyklobusy.php, www.dpmd.cz a www.stredohori-podripsko.cz a cyklobusy Královéhradeckého kraje - www.hkregion.cz, v Podkrkonoší http://www.podkrkonosi.eu/cs/turistika-a-sport/cykloturistika/cyklobusy.html a v Krkonoších www.krkonose.eu/cs/cyklobusy

LOĎ & KOLO
Přívozy
Na většině přívozů na českých řekách a jezerech lze přepravovat i jízdní kolo za poplatek.
Lodní doprava na Labi a Vltavě
 
www.labskaplavebni.cz v Děčíně, Ústí n. L., Litoměřicích,
www.amjirousek.cz/lod-marie v Ústí n. L.,
www.marinavltava.cz v Nelahozevsi,
www.kraljiri.cz v Poděbradech,
www.kolinea.cz v Kolíně,
www.lod.cz v Pardubicích,
www.paroplavbahk.cz v Hradci Králové, Smiřicích, Předměřicích n. L.
www.paroplavba.cz v Praze, Mělníku,

Přívozy na Labi a Vltavě: www.labska-stezka.cz

Půjčovny jízdních kol
Půjčovny kol ČD 
Pohodlně a bez starostí přijedete vlakem na vybranou dálkovou stezky a přímo na nádraží si můžete kolo vypůjčit v půjčovně kol ČD. Kolo si v půjčovně můžete rezervovat už předem telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu. Chcete-li si potom ulehčit cestu, můžete si vypůjčené kolo zdarma převézt vlakem po vybraných tratích blíže k cíli cesty pomocí přepravy spoluzavazadel nebo úschovy během přepravy.
Zdarma si také můžete kolo uschovat ve všech stanicích na vybraných tratích vybavených úschovnou zavazadel. 
Půjčovny kol ČD jsou v provozu zpravidla od 1. dubna do 31. října, vybrané půjčovny jsou otevřeny i celoročně. Více info na webu ČD

Další půjčovny kol
Praha:
www.bikerentals.cz
www.prahabike.cz
www.richmondcycles.cz
www.bajkazyl.cz
Děčín:
www.cyklopujcovna.com
Mikulov:
www.topbicycle.com

Přeprava zavazadel a osob
(na trase Praha – Drážďany a pramen Labe)
www.bagandbike.cz
tel. 603 213 063

 • 26. 8. 2020
  Týden na kole předznamená restar...

  V rámci akce „Týden na kole“, organizované již 17. roke...

   
  10. 8. 2020
  Ukončení sezóny na cyklostezce B...

  Ukončení sezóny na cyklostezce Brno - Vídeň proběhne v sobotu 3.10....

   
  Všechny aktuality
 • září 2020
  poútstčtsone
  31
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  Všechny akce
 • Anketa
  Na kterou stezku Greenway letos vyrazíte? Na kterou stezku Greenway letos vyrazíte?
 • Pomáháme lidem, aby chránili a zlepšovali svoje životní prostředí.

  Jsme nejvýznamnější českou nadací podporující projekty udržitelného rozvoje.