Aktuality

Cyklostezka Koleje z Novojičínska získala evropské ocenění pro nejlepší greenways v belgickém Namur

Brno (19. října 2015) – Evropská asociace zelených stezek - Greenways zastoupená v ČR Nadací Partnerství ve spolupráci s hostitelským belgickým regionem Valonsko ocenila 16. října 2015 v belgickém Namur vítěze již 7. ročníku cen pro nejlepší Evropské zelené stezky – Greenways 2015. Ocenění si odvezla i drážní stezka Koleje z Novojičínska. Oficiálního vyhlášení, které se konalo jako součást oslav 20. výročí vzniku drážních stezek ve Valonsku, se účastnil a cenu zástupcům svazku obcí předal i viceprezident Evropské asociace Greenways, Daniel Mourek z Nadace Partnerství.

Poprvé byla evropská cena udělena v roce 2003. Z našeho regionu již byl v minulosti oceněn systém městských zelených stezek - greenways v Plzni, cyklostezka Koleje je ale první oceněnou drážní stezkou z ČR. Celkem se letos do této mezinárodní soutěže přihlásilo 21 stezek z 9 zemí a spolu s novojičínskou stezkou byly oceněny i drážní stezky Severní dráha z německého Wuppertalu a španělská Vias Verdes Plazaola. Za ČR byly letos nominovány dva projekty, kromě drážní stezky koleje i česko-rakouská drážní stezka ze Slavonic do rakouského Dobersberg. Součástí oslav byla i konference o síti RAVEL a drážních stezkách a exkurze po greenways v okolí Namur. Projekt RAVEL byl realizován jako součást rekultivace uhelných dolů a těžkého průmysl v Belgii.
Valonsko investovalo za posledních 20 let do 2.000 km dlouhé sítě stezek, které jsou určeny výhradně pro uživatele bezmotorové dopravy na 140 milionů EUR, dalších 32 milionů EUR chce investovat v příštích pěti letech. Tato síť greenways, která zahrnuje i páteřní cyklotrasy EuroVelo 3 a 5, stezku podél řeky Meuse a 125 km dlouhou drážní stezku Vennbahn je dobrou inspirací i pro Česko“ poznamenává Daniel Mourek z Nadace Partnerství. Projekt RAVEL podporují i belgické dráhy SNCB spolu s historickými železnicemi a drezínami na lidský pohon.
Novojičínská cyklostezka Koleje je téměř 10 km dlouhá cyklotrasa propojující obce Nový Jičín, Životice, Hodslavice, Mořkov, Hostašovice a byla realizována Svazkem obcí Cyklostezka Nový Jičín – Hostašovice v roce 2014 na bývalé trati, zničené povodněmi v roce 2009. Drážní stezka má asfaltový povrch a je vybavena mapami a odpočívkami. Rozpočet projektu činil 30 milionů korun a náklady vybudování cyklostezky hradila z velké části dotace Evropské unie, Regionálního operačního programu Moravskoslezsko.

O evropské ceně pro nejlepší projekty greenways 2015 (European Greenways Award)
    
Evropská asociace zelených stezek - Greenways EGWA spolu s partnerským regionem Valonsko dne 16. října 2015 vítěze již 7. ročníku cen pro nejlepší Evropské zelené stezky – Greenways v belgickém Namur. Celkem bylo leros oceněno 6 stezek z Česka, Španělska, Německa, Belgie a Velké Británie v kategorii pro nejlepší technické řešení a nejinovativnější iniciativy na greenways. Speciální cenu Best Outdoor Tourism product získala série maratonů na španělských drážních stezkách Vias Verdes.

Podmínky účasti

Účast v evropské ceně pro nejlepší evropské zelené stezky – greenways za rok 2015 se váže na splnění následujících podmínek:

Evropská definice Greenways dle EGWA
„Greenways jsou trasy či komunikace, využívané v souladu s jejich ekologickou funkcí a potenciálem pro sport, turistiku a rekreaci, vyčleněné výhradně pro uživatele bezmotorové dopravy.  Tyto stezky mají splňovat nároky na šířku, stoupání a povrch, tak aby byly pohodlné a bezpečné pro jejich uživatele. Evropské zelené stezky – Greenways jsou ve většině případů budovány na opuštěných železnicích či podél kanálů a řek “(deklarace z Lille, 12.9. 2000).

Kategorie pro oceněné greenways

A.    Nejlepší řešení greenways - Excellence awards
V této kategorii byly uděleny 1.,2. a 3. cena pro nejlepší řešení greenways, tzn. těch stezek, které prokáží nejkvalitnější charakteristiky a které budou demonstrovat zvláště silné stránky dle hodnocení výběrové komise a zároveň dostatečně silnou popularitu mezi uživateli.

B.    Nejinovativnější akce na greenways - Exemplary initiatives
V této kategorii byly uděleny 1.,2. a 3. cena pro nejlepší aktivity na greenways co do vybavení, managementu a údržby stezek, doplňkových aktivit a akcí na greenways dle deklarace v  Lille.

 

Fotogalerie
 • 26. 1. 2022
  Cykloprůvodce Labská stezka 2022...

  Minulý týden kolegové z týmu Labské stezky rozvezli na několik kraj...

   
  18. 10. 2021
  Krajští koordinátoři se sešli k ...

  Pod patronátem Asociace krajů ČR se ve dnech 11. až 13. 10. uskuteč...

   
  Všechny aktuality
 • leden 2022
  poútstčtsone
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  Všechny akce
 • Anketa
  Na kterou stezku Greenway letos vyrazíte? Na kterou stezku Greenway letos vyrazíte?
 • Pomáháme lidem, aby chránili a zlepšovali svoje životní prostředí.

  Jsme nejvýznamnější českou nadací podporující projekty udržitelného rozvoje.