Aktuality

V radě EuroVelo máme českého zástupce, je jím Daniel Mourek z Nadace Partnerství

Daniel Mourek už se v prostředí EuroVela pohybuje několik let, hlavně díky pozici českého národního EuroVelo koordinátora, kterou prostřednictvím Nadace Partnerství zastává. Nedávno se stal členem rady EuroVelo, zeptali jsme se ho proto na pár otázek, díky nimž ho můžete lépe poznat.

Jak jste se k EuroVelu dostal?
Vzhledem k tomu, že jsem měl nějaké zkušenosti z oblasti cestovního ruchu, v devadesátých letech jsem začal v cestovní kanceláři Thomas Cook. Později jsem se zaměřil na udržitelný cestovní ruch, hlavně na cykloturistiku. Okolo roku 2000 jsem se začal zajímat o dálkové trasy, nejprve na národní úrovni jakožto produktový manažer v Czech Tourism a později jako koordinátor dálkových tras Greenways ve střední a východní Evropě pro Nadaci Partnerství. Když se Nadace připojila k ECF v roce 2007, začal jsem se zaměřovat na EuroVelo a později jsem se stal EuroVelo koordinátorem pro Českou republiku.

Proč jste se nadchnul pro síť EuroVelo?
Je to výjimečný projekt minimálně ze dvou důvodů: na jedné straně vytváříme síť cyklistických tras, které postupně zlepší podmínky pro cyklistiku napříč komunitami. Na druhé straně rozvíjíme jedinečný turistický produkt, který posílí postavení Evropy jakožto světové jedničky v cykloturistice. Nikde jinde na světě nemohou cyklisté ani turisté brázdit kontinenty za použití tolika tras jako má EuroVelo. Evropa je nádherným kontinentem se slavnými destinacemi jako Paříž, Řím, Londýn, Berlín nebo Praha. EuroVelo umožní nejen Evropanům, ale také návštěvníkům ze zámoří, aby Evropu prozkoumali jedinečným způsobem. Navíc jsem přesvědčen, že EuroVelo posílí pocit sounáležitosti Evropanů se světadílem, na kterém žijí. Nedávno jsem byl v čele mezinárodní cyklistické výpravy po EuroVelu 13 – stezce železné opony – 600 km podél česko-rakousko-bavorské hranice a rozmanitost krajiny, přírodního bohatství a kultury byla úžasná. Před 25 lety bylo toto území mrtvou krajinou, opuštěným prostorem a také díky Evropským fondům bylo přetvořeno. Tady vidíme, jak moc potřebujeme Evropu, dobře propojenou Evropu se sítěmi jakou je právě EuroVelo.

Už jste si na kole vyjel po mnoha trasách?
Každý rok pořádáme v České republice, Rakousku a Německu tzv. Týden na kole. V posledních letech jsme si k tomu vybrali vždy jednu z tras EuroVelo. Minulý rok jsme ve spolupráci s jižní Moravou a Dolním Rakouskem otevřeli část EuroVela 9, z Moravského krasu do Vídně. Je to nádherný úsek trasy, která propojuje památky UNESCO, krajinu a krásná středověká města. Každý rok také pořádáme výlet po EuroVelu 7 – Sluneční stezce, která vede Prahou a Drážďany podél řek Labe a Vltava. Moje oblíbená EuroVelo trasa v České republice je EuroVelo 4 – trasa střední Evropou podél řeky Ohře a Bavorských hranic, okolím Chebu a Karlových Varů. Mimoto jezdím na kole i ve svém volném čase - mám přívěs, ve kterém vozím svého psa Paddyho, vybírám si většinou stezky podél řek. Stejně jako mnoho cykloturistů často vyrážím na EuroVelo 6 – stezka podél Dunaje mezi Německem, Rakouskem, Slovenskem, Maďarskem a Srbskem. Na svých pracovních cestách rád prozkoumávám místní úseky EuroVelo tras. Objevil jsem například EuroVelo 8 – Sluneční stezku kolem Goteborgu a EuroVelo 13 – stezku Železné opony v Lotyšsku. Projížďky kolem písečných pláží v Jurmale a Rize byly úžasné.

Proč jste se chtěl stát členem rady EuroVelo?
 Když se na mě obrátili kolegové s tím, jestli bych se nechtěl stát členem rady EuroVelo, byl jsem překvapen a poctěn. Jsem přesvědčen, že v současném týmu pracují opravdoví experti na oblast cykloturistiky. Například naši kolegové ze Švýcarska nás jedním ze svých projektů v Česku známým jako Česko jede, inspirovali natolik, že zavedení něčeho podobného u nás v Evropě zaměstná až do důchodu. EuroVelo je skvělý projekt díky řediteli Adamu Bodorovi, jeho týmu a profesionálnímu vedení rady EuroVelo. Vydobylo si velkou reputaci na národní i evropské úrovni, má silný a udržitelný ekonomický základ a jasné cíle a metody. Opravdu se velice těším na to, až se připojím k týmu expertů na cykloturistiku, který v Evropě máme.
 
Čeho byste jakožto nový člen rady EuroVelo chtěl dosáhnout? Jaké jsou vaše cíle?
Myslím, že EuroVelo funguje dobře a stojí na pevných základech. Spolu se značením a rozvojem infrastruktury je další prioritou spolupráce s oblastí cestovního ruchu, rozvoj dobře fungujícího marketingu a koordinace dálkových tras. Hledáme nejlepší marketingové a managementové postupy i na těch nejúspěšnějších trasách jako Labe, Rýn, Loire a Vélo nebo C2C. Měli bychom mít vždy na paměti spolupráci více stran, spolupracovat se státy, lokálními autoritami, turistickými cíli a samozřejmě veřejností a médii. Cestovní ruch na trasách stezek EuroVelo se může rozvíjet pouze ve spolupráci s lokálními koordinátory, místními železnicemi, národními turistickými organizacemi atd. Můžeme se toho hodně naučit od cykloturistických velmocí, jakými jsou Německo, Francie, Švýcarsko nebo VB. EuroVelo by nemělo být pouze fungující sítí stezek, ale i úspěšným evropským projektem.
 
Na závěr nám řekněte něco více o vašem kamarádovi, kterého s sebou často berete v přívěsu na výlety po EuroVelo trasách.
Děkuji za tuto otázlu. Právě dnes má Paddy šest let a je mi na výletech věrným společníkem. Jezdí se mnou i do ski clubu za Prahou. Užíváme si spolu dvacetikilometrovou trasu EuroVelo 7 podél Vltavy. Poslední část bude dokončena v srpnu a spolu s Paddym se na ni budeme moci pohodlně projíždět na kole.

Více o EuroVelu www.eurovelo.org, www.eurovelo.com a www.eurovelo.cz.
 

 
 
 

Fotogalerie
 • 22.5.2018
  Mapa závad

  MAPA ZÁVAD
  novinka na internetových stránkách cyklostez...

   
  22.5.2018
  Rezervace cyklobusů

  Rezervace cyklobusů

   
  Všechny aktuality
 • červen 2018
  poútstčtsone
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  Všechny akce
 • Anketa
  Na kterou stezku Greenway letos vyrazíte? Na kterou stezku Greenway letos vyrazíte?
 • Pomáháme lidem, aby chránili a zlepšovali svoje životní prostředí.

  Jsme nejvýznamnější českou nadací podporující projekty udržitelného rozvoje.